Generator losowych literGenerator losowych liter to narzędzie, dzięki któremu wylosujesz dowolną literę lub litery. Na początku wybierasz ich ilość, która jest ci potrzebna, następnie wybierasz jakie to mają być litery: duże, małe lub duże i małe, po czym klikasz Generuj. W powyższym oknie pokaże Ci się losowo wybrany zestaw znaków literowych. Literek w naszej bazie jest 35.

Losowanie to może być przydatne podczas zabaw słownych w szkole, przedszkolu lub w domu, gdzie np. dziecko podaję nazwę czegoś na wylosowaną literę lub słowo, które się na tę literę zaczyna/kończy/litera jest w środku słowa. Jeśli ustawisz losowanie dwóch liter możesz ćwiczyć czytanie sylabami. Losując większą ilość literek możesz pobawić się w układanie słowa lub słów z nich i na ich podstawie tworzyć np. krzyżówki. Wybierając ich kilka można wykonać zadanie polegające na przeczytaniu z nich samych samogłosek lub samych spółgłosek. Wybierając kilkanaście lub kilkadziesiąt możesz stworzyć zadanie polegające na tym, kto ułoży jak najwięcej wyrazów z nich.

Generator ten nie służy tylko zabawom słownym, ale można z jego pomocą poćwiczyć również działania matematyczne takie jak np. przeliczanie i policzyć ile razy dana litera pokazała się na tablicy. W tym celu wybierasz ilość np. 37, wybierasz małe albo duże i Generujesz. Z pokazanych na tablicy literek liczysz ile razy wystąpiła np. litera B, a wynik możesz porównać z innymi i sprawdzić czy masz tak samo. Inne zadanie może polegać po prostu na liczeniu liter pokazanych na tablicy, ale trzeba pamiętać o tym, żeby okienko z wybraną przez nas liczbą nie było widoczne dla uczestników zabawy (odsłaniamy je dopiero na koniec w celu weryfikacji poprawności wykonania zadania). To tylko kilka propozycji na wykorzystanie generatora, ale z pewnością jest ich więcej.