Generator szyfru Bacona

Szyfr Bacona jest bardzo prostym rodzajem szyfrowania tekstu, raczej z pogranicza steganografii (czyli ukrywania treści wiadomości) niż kryptografii. Jego nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego filozofa Francisa Bacona, który prawdopodobnie jest jego twórcą.
Metoda ta polega na zaszyfrowaniu tekstu sekwencją pięcioliterowych ciągów liter a i b. Ciągi te są przypisane do kokretnej litery alfabetu, czyli według określonego klucza i wyglądają następująco:


schemat szyfru Bacona

Jak widać na schemacie, szyfrowanie nie obejmuje cyfr i znaków specjalnych, kodowane są tylko same litery tekstu. Dodatkowo dwie pary liter I/J oraz U/V, posiadają taką samą wartość, co potem ma wpływ na deszyfrowanie. Z tego względu jeśli wystąpią w słowie przy deszyfrowaniu, to musisz je sobie odpowiednio dopasować.
Szyfr ten siłą rzeczy nie obsługuje polskich czcionek, więc jeśli będą one występować w tekście, powyższy generator będzie zamieniał je na litery bez tzw. ogonków.

Gdy patrzy się na tekst zaszyfrowany tą metodą, można odnieść wrażenie, że jest to zakodowane jako cyfry binarne, bo występują tutaj tylko dwa elementy - literki a i b. Także można dostrzec pewne analogie do liczb 0 i 1, które występują w zapisie binarnym. Ale niestety jest to mylne spostrzeżenie.

Co do samego szyfru Bacona warto wspomnieć, że był on w przeszłości używany przez różne organizacje i ludzi do ukrywania tajnych informacji. Dziś natomiast jest historycznym przykładem techniki kryptograficznej.