Jaki to pierwiastek chemiczny po symbolu







Pierwiastki chemiczne należą do podstawowych pojęć w chemii. Każdy pierwiastek różni się od siebie liczbą atomową, składem i masą atomową, właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Z pierwiastkami chemicznymi mamy na co dzień do czynienia. Pierwiastek tlen potrzebny jest nam do oddychania, węgiel jest budulcem większości rzeczy wokół nas. Na szyjach i placach nosimy złote łańcuszki czy srebrne pierścionki. Azotem nawozimy ziemię pod uprawy rolne, miedzi używamy do produkcji przewodów elektrycznych i można by tak mnożyć w nieskończoność. Wszystkie te składniki są pierwiastkami chemicznymi.

Wszystkie one są umieszczone na specjalnej tablicy nazywanej Układem Okresowym Pierwiastków i każdy z nich posiada swój unikalny symbol (skrót), np. Wodór - H, Węgiel - C.

Powyższy konwenter, pozwoli Ci w szybki sposób namierzyć jaki to jest pierwiastek, jeśli znasz tylko jego symbol, a nie masz pod ręką tabelki z pierwiastkami. Poza pełną nazwą pierwiastka, pojawi się również jego liczba atomowa.

Pierwiastki chemiczne zostały odkryte przez wiele osób: naukowców, chemików, badaczy. Natomiast za twórcę okresowego układu pierwiastków uznaje się Dmitrija Mendelejewa, który był rosyjskim chemikiem. Dzięki niemu powstała tablica Mendelejewa, która jest używana do dziś. Pierwszą styczność z nią mamy na zajęciach chemii w szkole podstawowej. Pierwsza definicja pierwiastka został stworzona przez Arystotelesa i nie jest ona obecnie już stosowana. Głosiła ona, że to taka substancja, której nie da się rozłożyć na prostsze substancje.