Kalkulator BMI

Waga (kg)

Wzrost (cm)
BMI:

Opis:Instrukcja
Aby obliczyć swoje BMI, wystarczy że w formularzu powyżej, podasz swoją dokładną wagę w kilogramach i dokładny wzrost w centymetrach. Po kliknięciu przycisku   Oblicz  , wyświetli się Twój wskaźnik masy ciała, wraz z opisem co ono oznacza.


Co to jest BMI?

Najkrócej pisząc jest to wskaźnik masy ciała, a sam skrót pochodzi od angielskich słów body mass index. Dzięki temu wskaźnikowi możesz sprawdzić czy Twoja masa ciała jest prawidłowa. Samo obliczanie odbywa się za pomocą specjalnego wzoru do obliczenia którego niezbędne są dwie wartości - waga i wzrost osoby, której wyznacza się ten wskaźnik. Pozwala to na łatwe zdiagnozowanie nieprawidłowości (lub prawidłowości) zdrowotnych organizmu. Poniżej tabela z dokładną klasyfikacją wartości BMI i co one oznaczają:

tabela co oznaczają punkty bmi

Jak widać na powyższej tabelce, optymalny zakres wskaźnika masy ciała, to wartość z przedziału 18,5–24,99, aczkolwiek z wiekiem te wartości mogą być nieznacznie wyższe i również być prawidłowe.
Oczywiście warto pamiętać, że BMI nadaje się do mierzenia wskaźnika tylko dla osób dorosłych, dla dzieci są specjalne siatki centylowe.

BMI inaczej nazywa się również wskaźnikiem Queteleta II, ponieważ został on opracowany przez Adolfa Queteleta w 1832 roku. Adolf Quetelet był belgijskim matematykiem, który prowadził badania mające na celu unifikację przyczyn zgonów w poszczególnych krajach. Poza matematyką prowadził również badania związane z medycyną. Pracując nad nim, Quetelet zauważyła zależność jaka występuje pomiędzy ciałem a wzrostem człowieka. Wyliczył, że waga człowieka rośnie proporcjonalnie do kwadratu jego wzrostu. Przemianowanie wskaźnika Queteleta na dziś znane BMI nastąpiło w roku 1972 za sprawą Ancel'a Keys'a - amerykańskiego fizjologa. Zajmował się on badaniem wpływu diety na zdrowie człowieka.