Losowanie nazwisk online


losuj nazwisko
Źródło bazy: https://dane.gov.pl/pl/dataset/1681,nazwiska-osob-zyjacych-wystepujace-w-rejestrze-pesel
Za pomocą tego narzędzia wylosujesz dowolne polskie nazwisko. Wystarczy, że wybierzesz jakie nazwisko chcesz wylosować: żeńskie czy męskie i klikniesz przycisk Losuj. Po chwili na ekranie pojawi się losowo wybrane nazwisko.

Nazwiska wykorzystywane w tym narzędziu pochodzą z udostępnionej bazy danych Ministerstwa Cyfryzacji (link powyżej). Baza ta obejmuje wszystkie nazwiska, realnie wystepujące w Polsce. Z tym że skróciliśmy ją w ten sposób, żeby każde z nazwisk występowało min. 200 razy. Dzięki temu żeńskie i męskie zawierają ponad 16 tys. rekordów każde.

Losowanie te może przydać się do sprawdzania prawdopodobieństwa np. na jaką literę pojawi się najwięcej nazwisk w ciągu dziesięciu prób (dziesięciu kliknięć) lub większej ilości prób. Wybierz trzy, cztery i zapamiętaj je, po czym wymień je w kolejności losowania. Możesz je również zapisać w kolejności alfabetycznej. Sprawdź za pomocą generatora ile wylosowanych nazwisk znasz i podaj do niego imię np. znanej osoby. Wykorzystaj to losowanie do nauki czytania dla dzieci lub do poprawnego zapisywania ich z wielkiej litery. Ucz głoskowania, dzielenia ich na sylaby lub przeliczaj litery, które się w nim znajdują. Twórz nowe słowa z liter znajdujących się w danym nazwisku. Szukaj rymów do nazwisk, które wylosujesz. Wykorzystaj wylosowane nazwiska do opowiadania, bajki czy książki, którą musisz napisać.

Jak widzisz propozycji użycia jest wiele albo i jeszcze więcej. Korzystaj z tego narzędzia w sposób w jaki będzie ci najbardziej przydatny i potrzebny zarówno w pracy, jak i w szkole.