Losuj cytat - generator


"Najlepszą wagą do mierzenia przyjaźni jest nieszczęście."

- Plutarch




Udostępnij na swoich kontach społecznościowych (FB, IG):
losowy cytat
Pobierz cytat


Potrzebujesz cytatu na lekcje w szkole? A może chcesz znaleźć idealną sentencję i zawiesić ją w ramce na ścianie swojego domu? Albo masz ochotę wyrazić swoje uczucia za pomocą słów jakiejś mniej lub bardziej znanej osoby i wstawić go na swoje media społecznościowe? Nasz generator cytatów przyjdzie ci z pomocą. Zostało one stworzone właśnie dla ciebie jeśli szukasz ciekawego cytatu, aforyzmu czy sentencji.

To właśnie tu możesz za pomocą jednego przycisku wylosować cytat, który najbardziej do ciebie pasuje, najbardziej ci się spodoba. Wystarczy kliknąć Losuj i już. Po chwili ukaże ci się propozycja z imieniem i nazwiskiem jego autora. Jeśli będzie tak, że wylosowany fragment nie przypadnie ci do gustu, wówczas możesz kliknąć jeszcze raz i wylosować inny. Możesz tak robić wiele razy, aż trafisz na ten właściwy. Dodatkowo poniżej wygeneruje się wersja graficzna, którą możesz pobrać na swój komputer i udostępnić potem np. na FB lub innym koncie społecznościowym.

Nasza baza liczy sobie ponad 1000 cytatów i znajdują się tu słowne myśli bardziej i mniej znanych osób, w tym pisarzy, aktorów, wynalazców, lekarzy, ale również zwykłych, mniej znanych ludzi, których myśli zostały tu zapisane. Wszystkie one pochodzą z dzieł autorów, które znajdują się już w domenie publicznej.

O cytatach słów kilka

Pod samą tą definicją, kryje się cudza myśl lub słowa, które zostały bezpośrednio przytoczone przez nas. Zaczęto ich używać w czasach, gdy wolność słowa była opatrzona cenzurą, a chcąc w jakiś sposób wyrazić własne zdanie, zaczęto wplatać je właśnie w cytaty. Był to więc poniekąd sposób na wyrażenie siebie, na swobodę wypowiedzi szczególnie pisarzy tamtych czasów.

Cytaty mogą mieć charakter przysłowia, powiedzenia, aforyzmu, maksymy czy sentencji. Korzystamy z nich chętnie podczas wpisów na tablicach w mediach społecznościowych lub podczas rozmów bezpośrednich i gdy chcemy go wygłosić to często zaczynamy go słowami: jak mawiał… lub jak powiedział… Używa się ich również w pisaniu prac czy publikacji naukowych, gdzie stanowią one element niezbędny w pracy badaczy z różnych dziedzin.