Przeliczenie stopni Fahrenheita na Celsjusza

0°F = -17,78°C






Przeliczenie stopni Celsjusza na Fahrenheita

0°C = 32°F






Instrukcja
Kalkulator na tej stronie służy do przeliczenia wartości temperatury ze stopni Fahrenheita na stopnie Celsjusza i odwrotnie. Wystarczy w pierwszym przeliczniku podać wartość w stopniach Fahrenheita (°F) i kliknąć   Przelicz  , wtedy wyświetli Ci się przeliczona wartość wyrażona w stopniach Celsjusza (°C) i odwrotnie w ten sam sposób.
Dla ułatwienia powyżej przelicznika w kolorze zielonym jest podana wartość zera stopni w porównaniu do drugiego rodzaju skali.


Czym się różnią od siebie obie skale temperatury?

U nas w Polsce (jak i Europie) jako podstawową jednostkę pomiaru temperatury, używa się stopni C oznaczane symbolem °C. Dzięki temu każdy z nas od razu wie, że jeśli temperatura powietrza wynosi 0°C to zamarza woda, natomiast przy 100°C woda zaczyna wrzeć. Nazwa tej skali termometrycznej, pochodzi od szwedzkiego naukowca Andersa Celsiusa.
Natomiast w USA (i kilku innych krajach) do mierzenia temperatury używa się skali Fahrenheita, którą oznacza się symbolem °F. Tutaj podobnie nazwa skali, pochodzi od nazwiska jej wynalazcy, w tym przypadku to naukowiec urodzony w Gdańsku - Daniel Gabriel Fahrenheit.
Wartości temperatury zapisane w jednej i drugiej skali, znacząco się od siebie różnią.

Przykłady:

10°F = -12.22°C
100°F = 37.78°C
10°C = 50°F
100°C = 212°F

Czyli jeśli w Polsce mamy temperaturę na dworze 25°C, to w Stanach Zjednoczonych będzie to 77°F.

Odczytywanie temperatury za pomocą stopni Celsjusza stosuje się w bardzo wielu krajach świata, ponieważ jest ona oficjalną skalą światową. Obecnie tylko kilka krajów na świecie nie używa tej skali, a posługują się skalą Fahrenheita, są to USA, Belize, Palau, Bahamy i Kajmany. W °F, tak jak i w °C, można mierzyć wiele rzeczy np. temperatura powietrza, ciała, gotowania i wrzenia wody, temperatura w lodówce, zamrażalce czy piekarniku.