Generator przyjaznych adresów URL
Co to są slug URL?

Pojęcie jest ściśle związane z webmasteringiem i tworzeniem stron internetowych. Każdy internauta wie, co to jest domena internetowa np. wyliczanie.pl, ale wpisując ją w przeglądrce wczyta się tylko strona główna serwisu. Jeśli chcesz wejść na dowolną podstronę serwisu, będzie ona miała szerszy adres czyli

wyliczanie.pl/generator-przyjaznych-adresow-url

Wszystko to co jest za ukośnikiem, składa się na adres danej podstrony i jest jednocześnie Slug URL (inna nazwa to slugify), czyli przyjaznym adresem strony. Przyjazne adresy tworzy się w pliku .htaccess. Używa się ich dlatego, że ładniej wyglądają i są bardziej przejrzyste dla użytkowników i wyszukiwarek internetowych.
Trzeba przyznać że powyższy slug-URL tej podstrony, ładniej wygląda niż np. coś takiego

wyliczanie.pl/generator5.php

Slug URL tworzy się najczęściej z tytułu strony lub artykułu, do którego będzie się odnosić. Wtedy bezpośrednio odnosi się on do treści strony. Jako że konstrukcja adresów rządzi się swoimi prawami - nie może być w nich spacji, polskich czcionek (niezalecane) czy niektórych zanków specjalnych, trzeba je specjalnie konstruować z tytułu artykułu.
Powyższy generator ułatwi Ci te zadanie. Wystarczy że wkleisz w formularzu tytuł strony, a następnie klikając   Generuj  , poniżej uzyskasz gotowy przyjazny adres, który możesz użyć w swoim portalu.

Jeśli masz do przygotowania wiele adresów, to narzędzie bardzo ułatwi Ci pracę. Dodawanie myślników w miejscu spacji w kilkudziesięciu lub kilkuset tytułach, do tego zamiana dużych liter na małe i likwidacja polskich znaków, byłoby dułgim i pracochłonnym procesem.