Najmniejsza wspólna wielokrotność (NWW) - kalkulator

Instrukcja
Kalkulator w szybki sposób znajdzie najmniejsza wspólną wielokrotność NWW z podanych dwóch liczb naturalnych (a i b). Po wpisaniu jednej i drugiej liczby w formularzu i kliknięciu   Znajdź  , poniżej wyświetli Ci się wynik obliczenia.


NWW - Najmniejsza wspólna wielokrotność

Żeby w ogóle znaleźć NWW z dwóch liczb, to powinno się znać zasadę rozkładania liczb na czynniki pierwsze. Tutaj również przyda się wiedza z zakresu liczb pierwszych i złożonych. Aby zobrazować wyliczenia, warto zerknąć na poniższą grafikę:
wyliczenie NWW z dwóch liczb

Liczby z przykładu (24 i 80) rozkładamy na czynniki pierwsze, sprawdzając od najmniejszej liczby pierwszej podzielność tych liczb. Te które przy uproszczeniu nie dają się podzielić przez czynniki pierwsze, trzeba przepisać pod sobą bez zmiany - w przykładzie dzielenie 3 przez 2. Następnie gdy przemnożymy otrzymane czynniki pierwsze (po prawej strony kreski), ich iloczyn będzie najmniejszą wspólną wieloktrotną NWW.

Obliczania największej wspólnej wielokrotności, używa się w wielu dziedzinach. Najbardziej oczywistym jest matematyka, do obliczeń ułamków zwykłych, do równań i proporcji czy do obliczania NWD. Ale znajduje również zastosowanie w fizyce przy rozwiązywaniu problemów z ruchem okresowym czy w informatyce przy algorytmach i strukturach danych.