Kto ma dzisiaj imieniny?
Waldemar, Daniel

Pobierz grafikę i udostępnij na FB, IG, itd.:
wygenerowane dzisiejsze imieniny
Pobierz obrazW tym tygodniu, imieniny będą obchodzić:

poniedziałek (11.12.2023): Waldemar, Daniel

wtorek (12.12.2023): Aleksandra, Joanna

środa (13.12.2023): Otylia, Łucja

czwartek (14.12.2023): Izydor, Alfred

piątek (15.12.2023): Walerian, Celina

sobota (16.12.2023): Alina, Zdzisława, Albina

Imieniny to dzień, w którym obchodzone jest święto naszego imienia. Dokładniej rzecz ujmując jest to obchodzenie święta patrona lub błogosławionego naszego imienia, który występuje w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu osoba, która je obchodzi, czyli solenizant, otrzymuje życzenia oraz prezenty. Zazwyczaj są to prezenty mniejsze niż te otrzymywane podczas urodzin. Zwykle mogą to być np. czekoladki, kawa, kwiaty itp.

W każdy dzień miesiąca, imieniny obchodzi jakaś osoba. Datę tę wybiera się po narodzinach. Jeśli dziecko ma mieć np. na imię Ania lub Tomek to przypisuje się je zazwyczaj na pierwszy dzień po narodzinach, kiedy to imię nastąpi. Np. jeśli Ania urodziła się w sierpniu to pierwsze imieniny będzie miała 1 września. Jeśli Tomek urodził się w lutym to pierwsze będzie miał 7 marca. Będzie to ich data imienin. Oczywiście nie ma takiego przymusu, żeby przypisać je sobie wraz z wystąpieniem danego imienia po praz pierwszy po urodzeniu w kalendarzu. Czasem zdarza się tak, że jakieś imię występuje w kalendarzu nawet kilka razy w ciągu roku, dlatego też można sobie wybrać dowolną datę imienin.

Obchodzenie tego swojego święta, odbywa się również w wielu instytucjach, noszących czyjeś imię np. szkoła im….., szpital im….. czy muzeum im….. Wówczas takie imieniny nazywają się obchodami Dnia Patrona i zwykle mają formę apelu lub upamiętnienia życia/działalności tej osoby.

Dzisiejsza data:


poniedziałek

11 grudnia 2023 roku