Kto ma dzisiaj imieniny?




Piotr, Sergiusz





Pobierz grafikę i udostępnij na FB, IG, itd.:
Kto ma dzisiaj imieniny
Pobierz obraz

informacja Wygenerowaną grafikę możesz za darmo ściągać i udostępniać w internecie, pod warunkiem nie ingerowania w treść.



W tym tygodniu, imieniny będą obchodzić:

poniedziałek (09.09.2024): Piotr, Sergiusz

wtorek (10.09.2024): Łukasz, Mikołaj, Aldona

środa (11.09.2024): Jacek, Piotr, Dagna

czwartek (12.09.2024): Maria, Radzimir, Gwidon

piątek (13.09.2024): Filip, Eugenia

sobota (14.09.2024): Roksana, Bernard, Cyprian





Imieniny to dzień, w którym obchodzone jest święto naszego imienia. Dokładniej rzecz ujmując jest to obchodzenie święta patrona lub błogosławionego naszego imienia, który występuje w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu osoba, która je obchodzi, czyli solenizant, otrzymuje życzenia oraz prezenty. Zazwyczaj są to prezenty mniejsze niż te otrzymywane podczas urodzin. Zwykle mogą to być np. czekoladki, kawa, kwiaty itp.

W każdy dzień miesiąca, obchodzi je jakaś osoba. Datę tę wybiera się po narodzinach. Jeśli dziecko ma mieć np. na imię Ania lub Tomek to przypisuje się je zazwyczaj na pierwszy dzień po narodzinach, kiedy to imię nastąpi. Np. jeśli Ania urodziła się w sierpniu to pierwsze imieniny będzie miała 1 września. Jeśli Tomek urodził się w lutym to pierwsze będzie miał 7 marca. Będzie to ich data imienin. Oczywiście nie ma takiego przymusu, żeby przypisać je sobie wraz z wystąpieniem danego imienia po praz pierwszy po urodzeniu w kalendarzu. Czasem zdarza się tak, że jakieś imię występuje w kalendarzu nawet kilka razy w ciągu roku, dlatego też można sobie wybrać dowolną datę imienin.

Obchodzenie tego swojego święta, odbywa się również w wielu instytucjach, noszących czyjeś imię np. szkoła im….., szpital im….. czy muzeum im….. Wówczas takie imieniny nazywają się obchodami Dnia Patrona i zwykle mają formę apelu lub upamiętnienia życia/działalności tej osoby.

Imieniny to zwyczaj świątecznego obchodzenia dnia świętego lub błogosławionego z kalendarza liturgicznego. Dzień ten jest tradycyjnie przypisywany do konkretnego imienia. Zwyczaj ten czy też ta tradycja są również popularne w Polsce, ale nie tylko. Obchodzenie imienin jest także obecne w niektórych regionach katolickich np. w Bawarii.
Święto jakim są imieniny jest praktykowane głównie w krajach o silnej tradycji katolickiej, takich jak w właśnie nasz kraj - Polska. Ma to związek z kalendarzem liturgicznym Kościoła katolickiego, który przypisuje świętych i błogosławionych do konkretnych dni w roku.
Jednak warto wiedzieć, że nie tylko katolicy je obchodzą. Innymi krajami, w których ten dzień również się świętuje są np. Szwecja, Bułgaria czy Grecja. Państwa te choć mają różne tradycje religijne, to również obchodzi się tam imieniny. Warto jednak pamiętać, że zwyczaje związane z obchodzeniem imienin mogą się różnić w zależności od kultury i tradycji danego kraju.

Poniżej zamieszczam kilka powszechnych zasad dotyczących imienin, które mogą pomóc w ich obchodzeniu:

Data: Zazwyczaj przypadają na pierwszy dzień, w którym występuje dane imię, po dniu jej urodzin. Można w tym przypadku skorzystać z kalendarza, aby sprawdzić, kiedy wypada święto patrona danego imienia. Można też skorzystać ze stron internetowych temu poświęconych.

Przygotowanie: Osoba obchodząca może zorganizować spotkanie dla rodziny, znajomych i przyjaciół. Może to być formalne przyjęcie, kolacja czy po prostu spotkanie przy kawie. Powszechne jest również przynoszenie przez solenizanta do pracy w ten dzień ciasta, cukierków lub innych słodyczy.

Życzenia i prezenty, upominki: Goście, którzy są zaproszeni, zazwyczaj przynoszą solenizantowi prezenty i składają mu życzenia. Prezenty mogą być różne - od drobnych upominków - po bardziej wartościowe przedmioty. Wszystko zależy od relacji z solenizantem.

Świętowanie: Polega ono na wspólnym (solenizant i goście) biesiadowaniu, rozmowach, śmianiu się, cieszeniu się swoim towarzystwem, ogólnie na wspólnym spędzaniu czasu.