Losowanie kolorów online
Kolor w RGB: (158, 5, 165)

Kolor w HEX: #9E05A5Instrukcja
Wylosuj dowolny kolor. Wystarczy że klikniesz przycisk   Losuj  , a poniżej wyświetli się podgląd wylosowanego koloru, oraz jego wartość podana w RGB i HEX. Na zachętę po wejściu na stronę, automatycznie wyświetla się pierwszy losowa barwa.


Do czego używa się oznaczeń kolorów w RGB i HEX?

Oznaczeń koloru w notacji RGB (Red Green Blue) czy HEX (Hexadecimal), używa się najczęściej przy tworzeniu stron internetowych jak i w grafice komputerowej, gdzie kolory trzeba określić matematycznie (numerycznie), a nie tylko wizualnie.
Oczywiście jak to z kolorami bywa często ciężko jakiś wybrać, bo odcieni jest naprawdę wiele. Dlatego też zostało stworzone narzędzie powyżej, które być może dostarczy kolorowych inspiracji.
Pod wizualizacją znajduje się od razu jego zapis w obu systemach (które można wzajemnie konwertować między sobą). Z tego pierwszego bardziej będą zadowoleni projektanci grafiki, a z drugiego webmasterzy.

Losowanie kolorów może też zupełnie nie mieć związku z programowaniem czy grafiką komputerową. Naszego narzędzia możesz też użyć po prostu do zabawy np. znajdź coś w kolorze ..., na fladze jakiego kraju jest wylosowany kolor itd. Możecie też wylosować dwa, trzy lub kilka barw, a następnie pobawić się w narysowanie czegoś, ale tylko z pomocą tych wylosowanych kolorów. Możecie też po prostu wylosować kolor i podać jego nazwę. Możliwości jest wiele. Natomiast jeśli jesteście zainteresowani grafiką czy programowaniem, bo możecie po zapisie RGB lub HEX wylosowanego koloru próbować zgadywać jaki to kolor.