Konwersja kolorów z RGB na HEX

Kolory w RGB:
Konwersja kolorów z HEX na RGB
Instrukcja
Powyższe konwentery przeliczą wartości kolorów z formatów RGB na HEX i odwrotnie. Wystarczy wpisać wartości kolorów i kliknąć przycisk   Konwertuj  . Przy wartości liczbowej dla ułatwienia, pojawi się również próbka barwy (wizualizacja). Przy wpisywaniu koloru w HEX nie musisz wartości poprzedzać znakiem hash (#), jak to się robi w CSS, gdyż kalkulator i tak rozpozna kolor i go przekonwertuje.


Czym się różni zapis koloru w RGB od HEX?

Generalnie właśnie różni się zapisem. W RGB zapisujemy kolory wartościami odcieni trzech kolorów podstawowych Red (czerwony), Green (zielony) i Blue (niebieski), gdzie każda reprezentowana jest przez liczbę całkowitą od 0 do 255. Natomiast w formacie HEX, mają one zapis w formacie szesnastkowym (heksadecymalnym), czyli używa się cyfr od 0 do 9 i liter od A do F.

Weźmy np. kolor pomarańczowy, możemy go zapisać zapisać w dwóch formatach:

R: 255, G: 153, B: 0 -                     

HEX: #ff9900 -                     

Efekt końcowy w jednym i drugim przypadku, czyli wizualizacja koloru będzie taka sama. Generalnie w ten sposób zapisane kolory, używa się w wąskich dziedzinach, dlatego powyższy konwenter przyda się szczególnie grafikom komputerowym czy webmasterom. Narzędzie przyda się również wtedy, gdy będzisz znał wartości barwy w danym formacie i będzie Ci on potrzebny w drugim formacie, np. przy tworzeniu stron interetowych w CSS, gdzie w ten sposób określa się kolory poszczególnych elementów witryn internetowych.

Natomiast jeśli nie masz pomysłu na kolor na swoją stronę lub grafikę, możesz użyć narzędzia losującego kolor lub gotowej palety kolorów, gdzie jednocześnie zobaczysz jego wizualizację, wraz z oznaczeniami w każdej z notacji.