Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne


Ułamek dziesiętny:


Instrukcja
Za pomocą tego przelicznika, możesz w szybki sposób (bez zbędnych obliczeń), zamienić ułamek zwykły na dziesiętny. Wystarczy że wpiszesz liczbę w postaci ułamkowej i klikniesz przycisk   Zamień  , a poniżej wyskoczy jego zapis w postaci dziesiętnej. Formularz pozwala wpisać zarówno część całkowitą i/lub ułamkową.


Ułamki zwykłe i dziesiętne

Z tymi wyrażeniami na co dzień spotykamy się na każdym kroku. Określenia typu za półtorej godziny, połowa drogi, pół chleba czy dwa i pół kilograma jabłek, są dla nas naturalnymi zwrotami, a to przecież nic innego jak określanie rzeczy w ułamkach. Sam zapis czy jest w ułamku zwykłym (licznik, kreska ułamkowa i mianiownik), czy dziesiętnym (liczby oddzielone kropką), to już zależy od potrzeby chwili.
Jedynie czasami zachodzi potrzeba przeliczenia ułamka z jednego zapisu na drugi. Można to oczywiście zrobić ręcznie, dzieląc licznik przez mianownik, ale można to również zrobić za pomocą tego przelicznika, jednym kliknięciem:
zamiana ułamka zwykłego na dziesiętny
W powyższym przykładzie liczba ułamkowa 4 i 1/2, to w zapisie dziesietnym wynosi 4.5. Oczywiście jeśli jest to sam ułamek (bez liczby całkowitej), to wpisuje się tylko licznik i mianownik, a kalkulator, również przeliczy, tylko w wersji dziesiętej doda zero przed kropką.