Jaką mam wersję Androida?


 Twoja wersja systemu:
 

Twój system, to nie Android

Instrukcja
Na tej stronie sprawdzisz jakiego masz zainstalowanego Androida na swoim telefonie lub tablecie. Po wejściu automatycznie wyświetla się informacja o wersji Twojego systemu mobilnego. Jeśli wchodzisz na stronę z systemu windows albo innego desktopowego, wyświetli się stosowna informacja, że system nie jest Androidem.


System mobilny Android

Tak jak na komputerach stacjonarnych, najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows, tak na urządzeniach mobilnych króluje Android. Dlatego też ta strona skupia się nie tyle na wykryciu samego systemu, tylko na wersji Androida. A tych jest dużo, gdyż producenci smartfonów stosują różne linie aktualizacji dla swoich modeli. I jeśli masz starszy telefon, raczej będziesz miał starszą wersję Androida i jeśli chcesz mieć najnowszą, będziesz zmuszony kupić nowy model telefonu. Spowodowane jest to głównie wymaganiami sprzętowymi, najnowsze wersje systemu potrzebują większych zasobów sprzętowych. Na starszych Adroidach mogą też nie działać, najnowsze wersje programów mobilnych.

System Android został stworzony przez firmę Android inc. której założycielami byli Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears i Chris White. W 2005 roku została wykupiona przez Google i do dziś jest rozwijana przez tą firmę. Jest on oparty na otwartym kodzie źródłowym Linuxa, więc jest w wersji open source. Korzysta on z platformy Google Play, za pomocą której dystrybuowane są aplikacje, filmy, muzyka i inne treści na urządzenia mobline.