Ile jest miejscowości o tej samej nazwie


Dane na podstawie bazy "Wykaz urzędowych nazw miejscowości i ich części" udostępnionej na stronie - https://dane.gov.pl/pl/dataset/188/resource/39233

Miejscowość to chyba najbardziej podstawowe pojęcie, jeśli chodzi o skupisko ludności. Najczęściej jest to wieś, ale również i kolonia, osada itp. Miejscowością jest również miasto. Z tym że miast w Polsce mamy prawie tysiac, a miejscowości ponad 102 tys. od najmniejszych, w których mieszka kilkanaście osób, po dużo większe. Nazwy ich bywają najróżniesze, ale co ciekawe wiele z nich się powtarza wielokrotnie. Na przykład miejscowość Osiek, występuje aż 39 razy w różnych zakątkach naszego kraju.

Dlatego stworzyliśmy powyższe narzędzie, za pomocą którego sprawdzisz ile jest miejscowości o tej samej nazwie w Polsce. Wystarczy że wpiszesz ich nazwę i klikniesz Sprawdź. Poniżej wyskoczy Ci informacja, ile miejscowości o danej nazwie istnieje w Polsce. Dodatkowo będziesz mógł uzyskać szczegółowe informacje o tych podmiotach (klikając w nazwę):

sprawdzanie ile miejscowości o tej istnieją w Polsce

W kolejnym oknie wyświetli się tabelka z dodatkowymi informacjami, obejmująca pozycje:

- Nazwa
- Rodzaj (czy to wieś, część wsi lub miasta)
- Gmina
- Powiat
- Województwo
- Kod TERYT (unikalny kod terytorialny GUS)

Dzięki tym informacjom będziesz mógł dokładnie namierzyć konkretną jednostkę terytorialną, uzyskując dokładne dane w jakiej gminie, powiecie i województwie się ona znajduje. Co jest bardzo przydatne, gdy nazwa się wielokrotnie powtarza.
Powyższym narzędziem sprawdzisz również, czy w ogóle istnieje miejscowość w Polsce o danej nazwie.