Losuj miasto w Polsce


PoliceJeśli potrzebujesz losowe miasto w Polsce albo chciałbyś się dowiedzieć jakie w ogóle znajdują się miasta w naszym kraju, to stworzyliśmy dla ciebie powyższy generator. Klikasz Losuj i gotowe. Po chwili na ekranie ukaże Ci się nazwa, losowej miejscowości posiadająca prawa miejskie. W naszej bazie znajdziesz wszystkie jednostki miejskie, których jest 979 (na rok 2023).

Miasto tym się różni od wsi, że jest to teren zabudowany, charakteryzujący się dużą liczbą budynków mieszkalnych przypadających na stosunkowo małą powierzchnię. Są to często nie tylko domki jednorodzinne, ale również blokowiska i wysokie wieżowce, a także wiele budynków administracyjnych, muzeów, galerii handlowych, stadionów, barów, szkół, przedszkoli itp. Jednak najbardziej rzucającą się w oczy cechą miast jest duże zagęszczenie ludności w jednym miejscu. Stąd też kolejna rzecz nierozerwalnie związana z miastem, czyli komunikacja miejska: autobusy, tramwaje, metro, taksówki, pociągi. Oczywiście to wszystko znajduje się zwłaszcza w wielkich aglomeracjach, w mniejszych często są to tylko taksówki lub podmiejskie busy.

Jako ciekawostkę dodam, że aby miejscowość uzyskała prawa miejskie musi spełniać trzy warunki: posiadać miejską zabudowę oraz ponad 2000 zameldowanych mieszkańców, z których przynajmniej 2/3 są zatrudnione poza rolnictwem. Chociaż i od tych warunków są odstępstwa, bo na przykład najmniejsze miasto w Polsce Opatowiec, zamieszkuje zaledwie kilkaset mieszkańców.