Kiedy wypadają Święta Wielkanocne w tym roku?



W roku 2024 Wielkanoc wypada 31 marca






Wielkanoc, czyli Wielka Noc, a dokładniej Wielka Niedziela lub Niedziela Wielkanocna to święta upamiętniające zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jest to najważniejsze święto chrześcijańskie, a zarazem najstarsze ze wszystkich chrześcijańskich świąt.

Wielkanoc jest świętem ruchomym, czyli takim, które nie ma zawsze jednej, tej samej daty. Chodzi o to, że nie przypada ono co roku w ten sam dzień tak jak np. Wigilia, która zawsze jest 24 grudnia. Każdego roku Wielkanoc przypada w innego dnia miesiąca. Miesiącem tym jest marzec lub kwiecień. Tak wynika z ustaleń, które niegdyś miały miejsce i na których uzgodniono, że święto to przypadać będzie na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, czyli po 21 marca (Pierwszy Dzień Wiosny). Na naszej stronie łatwo i szybko sprawdzisz w jaki dzień przypada w danym roku. Dowiesz się także ile dni zostało do tych świąt.

Święta wielkanocne, tak jak każde inne święta są dniami wolnymi od pracy, od szkoły. Składają się na nie Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Wielkąnoc (Wielka Niedziela). Jest to tzw. Tridum Paschalne. Wielkanoc ma swoje zwyczaje, elementy charakterystyczne. Należy do nich m.in.:
- gotowanie i pieczenie wielkanocnych potraw: wielkanocne baby, mazurek, żurek, biała kiełbasa,
- malowanie pisanek, czyli ozdabianie i barwienie jajek,
- święcenie pokarmów, czyli pójście z koszyczkiem, w którym są tradycyjne pokarmy wielkanocne do Kościoła, gdzie się je święci w Wielką Sobotę,
- Śmigus-Dyngus, czyli oblewanie wodą w poniedziałek po Wielkiej Niedzieli, w tzw. Lany Poniedziałek,
- dzielenie się jajkiem,
- oczekiwanie na wielkanocnego zajączka, który przynosi dzieciom drobne upominki.

W święto to zazwyczaj odwiedza się najbliższą rodzinę, by z nimi spędzić ten świąteczny czas. Rzadziej spotykane są wyjazdy np. do hoteli, agroturystyk czy innych turystycznych miejsc.