Generator szyfru Atbasz









Instrukcja
Generator szyfru Atbasz. Wpisz tekst, który chcesz zaszyfrować lub odszyfrować, a następnie kliknij   Generuj  . W poniższym oknie na szarym tle uzyskasz wynik szyfrowania. Uwaga! Generator działa naprzemiennie, jeśli wpiszesz tekst to generator go zaszyfruje w Atbasz, natomiast jeśli wpiszesz gotowy szyfr tą metodą, to generator go odszyfruje. Szyfrujemy bez polskich znaków, tak jak w oryginale.


Co to jest szyfr Atbasz?

Szyfr Atbasz (zwany również jako atbash) jest obok szyfru Cezara, jednym z najstaszych i najprostszych metod szyfrowania tekstu. Sama nazwa pochodzi od słowa hebrajskiego atbash, dlatego też czasami nazywana jest szyfrem hebrajskim.

Zasada szyfrowania tym sposobem jest bardzo prosta, gdyż używa się w niej metody podstawieniowej. Wszystkie litery alfabetu zamienione są z odwróconą wersją alfabetu. Czyli A równa się Z, B z Y i tak dalej.

metoda szyfrowania atbasz

Przykład:

TEKST W ATBASZ

zaszyfrowany tekst:

GVPHG D ZGYZHA

Jak widać algorytm jest bardzo prosty, więc siłą rzeczy ta metoda szyfrowania nie znajdzie zastosowania w codziennym życiu. Jedynie może spełniać funkcje edukacyjne, przy uczeniu podstaw kryptografii i kryptoanalizy.