Generator szyfru Cezara
Metoda:

Instrukcja
Wpisz tekst do zaszyfrowania i wybierz metodę przesunięcia (dostępnych jest wiele odmian), a następnie kliknij przycisk   Generuj  . W oknie poniżej na szarym tle będzie zakodowany tekst. Uwaga! Generator działa zamiennie, czyli wpisanie tekstu szyfruje go, natomiast wpisanie zakodowanego tekstu, odszyfrowuje. Nadzędzie działa bez polskich znaków.


Co to jest szyfr Cezara?

Jest to jeden z najprostszych rodzajów szyfrów przestawnych, obok szyfru Atbasz. Sama nazwa jak widać, wzięła się od władcy starożytnego Rzymu Juliusza Cezara, gdyż ta metoda wykorzystywana była do komunikacji właśnie przez niego i innych dowódców w tamtych czasach. Zasada działania tej metody, polega na przesunięciu liter alfabetu o określoną liczbę pozycji alfabetu.
Dlatego też występuje wiele metod i odmian tego szyfru, które określa się nazwą ROTn, gdzie n jest numerem metody. Najpopularniejszą odmianą jest ROT13 (przesunięcie 13), poniżej jego obrazowy przykład działania:

zasada działania szyfrowania ROT13

Poniżej przykład zaszyfrowania krókiego tekstu w innej odmianie ROT5:

Tekst: przykład zakodowania tekstu szyfrem cezara w ROT5

Szyfr: uwedpłfi efptitbfsnf yjpxyz xedkwjr hjefwf b WTY5

Jak widać ta metoda jest bardzo prymitywna, gdyż poza prostym przesunięciem, kodowanie odbywa się jawnym tekstem. Dlatego jego odszyfrowanie można wykonać nawet ręcznie, bez potrzeby używania komuputerów, choć ten drugi sposób jest wydajniejszy. Aczkolwiek do nauki i zabawy, ta metoda spełnia swoje zadanie.