Losowanie liczbInstrukcja
Powyższe narzędzie generuje liczby losowe ze zdefiniowanego zakresu. Trzeba podać ich przedział - cyfrę bądź liczbę początkową (Od) i następnie końcową (Do). W okienku ilość wpisujesz ile ma ich narzędzie wygenerować. Dodatkowo istnieje możliwość ustawienia, aby wylosowane cyfry się nie powtarzały, czyli były unikalne.


Losowość

Jeśli chodzi o losowość w informatyce, to sprawa jest złożona, gdyż ciężko maszynom dokonać losowania z prawdziwego zdarzenia. A tak się dzieje, np. gdy w rzeczywistości weźmiemy powiedzmy kilka kulek, wsadzimy do pojemnika, potrząśniemy i losowo wyciągniemy jedną kulkę z reszty pozostałych.
W sytemach webowych (napisanych w PHP) mamy do czynienia raczej z generatorami liczb pseudolosowych, co związane jest ściśle z architekturą komputerów. Powyższe losowanie odbywa się za pomocą funkcji losującej Mersenne Twister, która powoduje że wygenerowana liczba, jak najbardziej spełnia warunki losowości. Może to się przydać np. przy różnych konkursach, gdzie trzeba wylosować nagrodę lub użytkownika z większej ilości osób.