Rzut kostką online


kostki do gry


Instrukcja
Rzuć wirtualną kostką do gry i wylosuj cyfrę od 1 do 6. Możesz wybrać ile kostek ma być jednocześnie rzuconych jedna lub dwie. Po kliknięciu przycisku   Losuj  , wyświetli się obrazek boku kostki (lub dwóch w zależności od wyboru), który wypadnie podczas losowania. Losować można wieloktrotnie. Narzędzie przydatne, gdy potrzebujesz rzucić kostką, a nie masz jej fizycznie pod ręką.


Geneza powstania

Sześcienne kości do gry są znane od starożytności i właściwie każdy z nas, wie co to za przedmiot i do czego służy. Oczywiście istnieje wiele rodzajów kostek, które mają nietypowe kształty czy ilość boków z cyframi. Aczkolwiek najczęśniej używaną wersją kostki do gry jest standardowa sześcioboczna kostka z zaokrąglonymi rogami, dzięki której rzucając na dowloną powierzchnie, możesz wylosować cyfry od jeden do sześciu. Cyfry na ścianach kostki, mają postać odpowiedniej ilości czarnych kropek, i tak to wygląda:

wszystkie ściany kostki


Takich kostek używa się najczęściej do różnego rodzaju gier planszowych lub po prostu do gry w kości. W zależności od potrzeby, z reguły rzuca się tylko jedną lub dwiema kostkami, dlatego też tyle opcji ma powyższe narzędzie. Jeśli potrzebujesz wylosować cyfrę lub liczbę z większego zakresu, musisz użyć bardziej rozbudowanego generatora liczb losowych.

Nie jest znane stuprocentowe pochodzenie czy też wynalezienie kości. Sofokles - grecki dramatopisarz, twierdził, że do gry wynalazł je Grek Palamedes. Grą tą miał umilać sobie czas podczas oblężenia Troi. Z ciekawostek warto wspomnieć, że najczęściej spotyka się sześcienne kości, ale istnieją jeszcze cztero-, ośmio-, dziesięcio-, dwunasto-, dwudziesto-, a nawet stuścienne. Te ostatnie mają sto ścianek i używa się ich w grach fabularnych.