Obliczanie pola i objętości kuli - kalkulator
Instrukcja
Kalkulator obliczania pola powierzchni oraz objętości kuli. Wystarczy że wpiszesz promień i klikniesz   Oblicz  . W wyniku wyświetli się pole powierzchni tej bryły oraz jej objętość.


Co to jest kula?

Kula to chyba jedna z najpopularniejszych trójwymiarowych figur geometrycznych. Charakteryzuje się tym, że każdy punkt na powierzchni tej figury, jest oddalony o stałą wartość od środka kuli. Odległość tego punktu, niezależnie gdzie się on znajduje jest taka sama i nazywana jest promieniem.
W codziennym życiu na każdym kroku spotykamy przedmioty w kształcie kuli, od zwykłej piłki do gry, owoców, lamp, żarówek po naszą planetę ziemię czy słońce. Jako że kula jest wykorzystywana w wielu dziedzinach naukowych, wyliczanie pola powierzchni i objętości tej figury jest często używane. Do ich obliczenia wystarczy, że będziesz znał tylko wymiar promienia (r).

Tak wygląda kula:
kula

Poniżej przykład wyliczonego pola powierzchni i objętości, której promień ma wartość r = 20:

Pole powierzchni (P): 5026.55
Objętość (V): 33510.32

Oczywiście wartości mogą być podane w milimetrach, centymetrach lub metrach, ale generalnie wartość będzie ta sama, tylko podniesiona o daną jednostkę miary.

Pewną ciekawostką jest to, że istnieje dział geometrii o nazwie - Kuliometria. Zajmuje się ona m.in. obliczeniami związanymi z przecięciami kul, kuliometrycznymi równaniami różniczkowymi czy analizą relacji przestrzennych między kulami.